rośliny do domu wnętrze zielone
home staging,  Lifestyle,  Nature,  wnętrza

Rośliny we wnętrzu i od razu przyjemniej

Kwiaty doniczkowe dodają aranżacjom domowego ciepła, oczyszczają powietrze i wprowadzają klimat. Rośliny pozytywnie wpływają na samopoczucie. Poprawią nastrój i koncentrację. Wyciszają i uspokajają. Ich obecność sprzyja lepszemu zdrowiu i relaksowi oraz koi nerwy. Co więcej, wiele odmian kwiatów domowych nawilża i oczyszcza powietrze ze smogu, grzybów i drobnoustrojów. Dzisiaj lubimy przede wszystkim te duże, np. rozłożyste paprocie i monstery. Popularne rośliny domowe w salonie to także dracena i skrzydłokwiat, które oczyszczają powietrze. Cenione są także kwiaty doniczkowe z ozdobnymi liśćmi, np. aloes czy zamiokulas oraz sukulenty, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. A co na taras i balkon? Tu sprawdzą się piękne rośliny doniczkowe kwitnące, takie jak hortensje i orchidea.

Zanim jednak zrobimy domową dżunglę (jeśli jesteś miłośnikiem roślin – super sprawa!) warto dobrze przemyśleć i przeanalizować kilka czynników, tak, aby zakupione rośliny nie umarły po miesiącu.

Rośliny domowe we wnętrzu

Co w pierwszej kolejności należy przemyśleć?

Stanowisko

Czy mamy mieszkanie słoneczne, czy w półcieniu. A może zupełnie słabo doświetlone?

Wiele roślin uwielbia nie stać bezpośrednio w świetle okna, zwłaszcza jeśli mamy mieszkanie od południowego zachodu. Wtedy trzeba będzie przemyśleć, czy tam, gdzie zaplanowaliśmy nasz kwietnik, będzie się naszym roślinom dobrze rosło. Są też takie, które w pełnym słońcu jedynie będą rosły i kwitły.

Przestrzeń

Zwłaszcza duże rośliny jak Monstera czy, tak modne obecnie palmy, potrzebują sporo przestrzeni. W odpowiednich warunkach będą rosnąć dość szybko, więc i przestrzeni będzie im potrzeba coraz więcej. Nie będą się dobrze czuć w ciągach komunikacyjnych, czy wciśnięte gdzieś za regał.

Czas i obowiązki

Czy będziesz pamiętać o podlewaniu roślin? Czy będziesz przesadzać do większych donic, jeśli będzie im ciasno? Przemyśl, czy znajdziesz czas i zorganizujesz się tak, aby odpowiednio swoje roślinki pielęgnować. Niektóre nie lubią nadmiaru wody, inne potrzebują częstego podlewania i zraszania. Istnieją rośliny tak zwane bezproblemowe – Zamioculas, Sanseviera – tu nie musisz zapewniać słonecznego stanowiska a im bardziej zapominasz o podlewaniu, tym będą Ci wdzięczne. Pamiętaj, że niektóre rośliny kochają ciasne doniczki i tylko wtedy ładnie rosną – takie są właśnie Sanseviery.

Styl twojego mieszkania

Chcę mieć dużo roślin ale uwielbiam proste i minimalistyczne wnętrza. No i jak to ogarnąć? W prostych i minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzi się np jedna duża roślina w salonie, lub jeśli posiadasz taras/ogród – zaprojektowana zieleń za oknem, tworząca ciekawą kompozycję przestrzenną – może całorocznie zieloną. We wnętrzach rustykalnych, loftowych, skandynawskich czy też klasycznych, sprawdzi się wiele różnych kompozycji w donicach stojących, wiszących czy też konsoli ubogaconych żywą zielenią.

Wspaniałym też pomysłem w eleganckim domu są cięte kwiaty w wazonie.

Przykłady aranżacji wnętrz z zielenią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *