
Projekt kompleksowy
Projekt kompleksowy wnętrza, domu, mieszkania (jednym słowem od A do Z) zawiera w sobie wszystkie etapy projektowania. Zlecając mi taki projekt zyskujesz większą kontrolę nad zakresem prac, które następują kolejno w poszczególnych etapach projektowania. Poniżej wymieniam poszczególne etapy i postaram się przybliżyć, co każdy z nich zawiera oraz ile mniej więcej trwa.
Etap 1 – Konsultacja projektowa (omówienie zakresu projektu)
Pierwsze spotkanie, na którym omawiamy co jest do zrobienia. Rozmawiamy o wstępnych koncepcjach. Rozważamy możliwe rozwiązania. Wspólnie przeglądamy inspiracje. Jest to z jednej strony najprzyjemniejszy etap a jednocześnie najważniejszy. Dla mnie najważniejszym jest abyśmy się dobrze zrozumieli. Słucham na tym etapie bardzo uważnie i zadaję dużo pytań. Im więcej szczegółów omówimy na samym początku, tym sprawniej przebiegać będą kolejne etapy.
O czym będziemy rozmawiać i co uzgadniać:
Dla kogo jest projekt?
Ilu jest domowników?
Co jest do zaprojektowania? Cały dom? Konkretne pomieszczenie? Jedynie zabudowa w danym pomieszczeniu?
Ile m2 powierzchni jest do zaprojektowania
Czy istnieje zwymiarowany rzut pomieszczenia?
Co należy wymierzyć? Ustalenie inwentaryzacji.
Styl życia domowników. Czyli jak dużo czasu spędzają w domu. Jakie funkcje pomieszczeń są najistotniejsze?
Potrzeby domowników
Co się podoba?
Czego nie lubię?
Praktyczność a design?
Określenie półki cenowej wystroju wnętrza.
Rozmowy o stylu o kolorach
Rozmowy o terminach realizacji
Inne ważne infromacje.
Konsultacja projektowa to zazwyczaj ok 1,5 -2h.
Etap 2 – Inwentaryzacja.
Inwentaryzacja to pobranie wymiarów projektowanych pomieszczeń oraz zaznaczenie wszystkich ważnych punktów elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, oświetleniowych. Często też domierzenie skosów. Ustalenie położenia okien i drzwi, wysokości parapetów, grubości ościeżnic i innych niezbędnych do szczegółowego projektu elementów.

Inwentaryzacja zazwyczaj odbywa się podczas pierwszej konsultacji projektowej i jest wyceniana indywidualnie. W dużej mierze dlatego, że jeśli posiadasz szczegółowe rysunki od dewelopera, czy z projektu architektonicznego domu, to często wystarczy zaznaczyć położenie kontaktów i ujęć wodno-kanalizacyjnych i zajmie mi to wtedy parę minut, a inaczej będzie, kiedy nie posiadasz rysunków i będę mierzyć wszystko od podstaw.
Etap 3 – Projekt koncepcyjny – układ, funkcje pomieszczeń, wydzielenie stref, ustalenie materiałów używanych we wnętrzu. Moodbordy – nastrój wnętrza.
Na tym etapie nanoszę wszystkie wymiary i ustalenia do projektu. Powstaje “baza” projektowa, która pokazuje nam wydzielone strefy, określa odległości, możliwe gabaryty mebli (bardzo ważna kwestia w małych mieszkaniach). Prezentuję tu najlepsze ustawienia. Ten etap wymaga spotkania konsultacyjnego, żeby omówić sobie szczegóły.
Czasami, kiedy wprowadzamy zmiany deweloperskie, ten etap zawiera w sobie prace związane z przygotowaniem dokumentacji dla dewelopera (zmiany w projekcie budowlanym – ścianki działowe, zmiany w projekcie schematów elektrycznych, projektów wodno – kan. czy oświetleniowych). Dopiero po akceptacji przez dewelopera wprowadzonych zmian, można pracować nad pozostałymi szczegółami koncepcji.
Zaraz po ustaleniu rozmieszczenia mebli we wnętrz – wyznaczenia stref, tworzę moodboardy, czyli planszę propozycji “klimatu” projektowanego wnętrza. Z czasem moodboard będzie ewoluował i stanie się wizualizacją listy zakupowej. Więcej o moodboardach poczytasz tu.
Etap 4 – Projekt wykończeniowy wnętrza – wizualizacje i rysunki przekrojowe ścian dla wykonawców
Po zaakceptowaniu koncepcji wnętrza przychodzi czas na to, by wszystko precyzyjnie umieścić w projekcie. Na tym etapie powstają przekroje ścian – czyli rysunki zawierające wszystkie mniejsze i większe meble, ich rozmieszczenie w przestrzeni. Przekroje pokazują też projekty zabudów (szafy, meble kuchenne), rozkład kafli w łazience itp.
Każde pomieszczenie otrzymuje listę materiałów/ listę zakupową z podanymi linkami do zakupu z wyliczonymi ilościami oraz cenami, które to otrzymasz ode mnie mailem.
Poniżej zamieszczam kilka przykładowych rysunków przekrojowych.
Oraz wizualizacji









Etap 5 – Nadzór nad pracami wykonawców
W Twoim imieniu uzgodnię z wykonawcami szczegóły odnośnie wykończenia wnętrza. Będę Ci asystować podczas spotkania ze stolarzem, czy glazurnikiem. W cenę projektu kompleksowego wnętrza wliczonych jest zawsze kilka godzin nadzoru (wizyt na budowie lub konsultacji telefonicznych). Zawsze można też umówić się ze mną na nadzór osobno, nie wliczając go w cenę za m2 – licząc dokładnie ile godzin faktycznie będzie potrzebnych. Sprawdź cennik usług aby zapoznać się z pełną ofertą.
Etap 7 – Sesja zdjęciowa
Możesz zamówić profesjonalną sesję zdjęciową u fotografa, z którym współpracuję lub ja przyjadę i zrobię dokumentację zdjęciową projektu.
Przykładowe zdjęcia zrealizowanych projektów.
